חושבים להוציא דרכון פורטוגלי? כך תעשו זאת

דרכון פורטוגלי

מאז נכנס לתוקפו בשנת 2015 התיקון ההיסטורי שבמסגרתו יהודים שיכולים להוכיח כי הם צאצאים של אנוסי ספרד ופורטוגל לקבל אזרחות פורטוגלית, מעל ל 11,000 ישראלים מימשו את זכותם ובכך הצליחו להגשים חלום בדמות קבלת דרכון אירופאי נחשק. למעשה, פורטוגל נחשבת למדינה מקלה מאוד בכל הקשור להוצאת אזרחות זרה, וזאת בניגוד למדינות אחרות באירופה אשר דורשות הוכחת מגורים, ידיעת השפה וכן מבחנים שמתבצעים עד לקבלת האזרחות. במסגרת של התיקון לחוק ממשלת פורטוגל החליטה להעניק סמכות לקהילה היהודית לטובת בחינת הבקשות ולאחר אישורן מעבר להליך בירוקרטי קצר שבסופו ניתן לקבל את האזרחות המקנה שפע של יתרונות. אם גם אתם חושבים להוציא דרכון, ערכנו לכם מדריך מקיף שיאפשר לכם צעד אחר צעד להגשים חלום, ולקבל דרכון פורטוגלי. מוכנים? בואו נתחיל.

שלב ראשון – בדיקת זכאות

על מנת להגיש בקשה לקבלת אזרחות, השלב הראשון הוא להוכיח כי אבות אבותיכם גורשו במסגרת של העוול ההיסטורי שנעשה בפורטוגל וספרד ואשר במסגרתו גורשו היהודים בעקבות הוראה של המלך. ע"פ הערכות באותה התקופה התגוררו בפורטוגל כמו גם ספרד עשרות אלפי יהודים שנאלצו לבנות את ביתם במדינות רבות בעולם, ועל כן בין הזכאים ניתן למצוא ישראלים שבני משפחתם הם יוצאי מרוקו, מצרים, ברזיל, ספרד, מרוקו, תוניסיה ועוד. על מנת לברר האם שם המשפחה מופיע ברשומות של הקהילה היהודית. על מנת לאשר כי שם המשפחה אכן מופיע נדרש להביא איתכם מסמכים תומכים הכוללים בין היתר תעודת לידה דו לשונית, עץ משפחתי, תמונות ישנות, צילום דרכון ישן של סבתא או סבא ועוד. אפשר לפנות לדרור חייק מדרכון פורטוגלי לבירור התהליך, וזאת מתוך מטרה להתחיל אותו בהקדם.

שלב שני – קבלת אישור מהקהילה היהודית

לאחר שאספתם את המסמכים והעברתם אותם לידי הקהילה היהודית, השלב הבא הוא להמתין עד לאישור. מאחר והביקוש לדרכון פורטוגלי עלה בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, הקהילה היהודית בפורטו כמו גם בליסבון נאלצות להתמודד עם מאות ולעיתים גם אלפי בקשות שמגיעות מדי יום. על כן, ליווי מצד חברה מקצועית לטובת בדיקת התקדמות הקהילה היהודית באישור הבקשה.

שלב שלישי – קבלת הדרכון

בפרק זמן של בין שנתיים ועד שלוש שנים תוכלו לקבל את הדרכון. דרכון פורטוגלי מהווה הזדמנות מצוינת ליצירה של הזדמנויות חדשות בעולם גלובלי, וזאת בשל היכולת להיכנס לארה"ב ולאוסטרליה ללא צורך בקבלת ויזה, מעבר חופשי בין מדינות האיחוד האירופי וכן יכולת להקים עסקים, ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה ועוד. רגע קבלת הדרכון הוא רגע מרגש אך גם בעל חשיבות עצומה לעתידכם כמו גם לעתיד המשפחה.

מדוע כדאי לעבוד עם איש מקצוע לטובת הוצאת דרכון?

הוצאת דרכון פורטוגלי אומנם עשוי להיראות כפשוט למדי, אולם בפועל מדובר בהליך הדורש לא מעט סבלנות, בייחוד לאור עומס התיקים שהקהילה היהודית כמו גם ממשלת פורטוגל מטפלת. על מנת להבטיח כי המענה אותו אתם מקבלים את המענה שלא באופן עצמאי, מומלץ להצטרף לקבוצות של ישראלים אשר יכולים לסייע לכם מניסיונם לצד קבלת מענה מצד דרור חייק אשר הוא מומחה בתחום ויכול ללוות אתכם לכל אורך הדרך.

 

לסיכום, בין אם בחרתם להוציא את הדרכון באופן עצמאי או בליווי של חברה מקצועית זכרו כי סבלנות כמו גם ביצוע של התהליך בצורה מסודרת וע"פ ההנחיות היא זו שתסייע לכם להגשים חלום – ולקבל דרכון פורטוגלי. בכך, גם אתם תוכלו  להצטרף לאלפי ישראלים שפתחו בחיים חדשים מעבר לים או משתמשים בדרכון לטובת יצירת הזדמנויות חדשות.

נגישות