ביטוח חובה: מה זה ולמה חייב אותו?

אם נצלול לתוך עולם הביטוחים, נמצא שיש לא מעט ביטוחים שחשוב ושניתן לעשות, אך כמעט ואין ביטוחים שחייב לעשות, ועל כן ביטוח חובה לרכב כה ייחודי. אז מהו ביטוח חובה, מה הוא כולל, מאיזה גיל צריך להיות מבוטח, את מה בדיוק הביטוח מכסה, האם ניתן להרחיב אותו, ממה מושפע המחיר ובעצם כל מה שחשוב לדעת בנושא מוצג עבורכם כאן.

רשת הגנה כלכלית

אם נרחיק למועד שבו הומצא הביטוח, נמצא שבשנת 1970 נקבע שלא ניתן לנסוע יותר ברכב מבלי שקיימת ברקע פוליסה תקפה. מדוע אם כן ביטוח חובה הוגדר כאלמנט הכרחי? ובכן הניסיון הרב לימד שחשוב לייצר רשת שמעניקה הגנה כלכלית, כזו שמסייעת לכל מי שנפגע בגין תאונת דרכים, כאשר אין זה כלל משנה אם מדובר באשמה של גורם חיצוני או באשמה עצמית. מבקשים לקבל סקירה מעמיקה בנושא? מדריך תביעות ביטוח חובה נמצא באתר RLAW, היעזרו בקטגוריות השונות!

את מי הביטוח מכסה?

ביטוח חובה פועל באופן ייחודי. ביטוח חובה מכסה לא רק את בעל הפוליסה, אלא גם את מי שנפגע בשל התנהלות לקויה של בעל הפוליסה. מכאן שאין זה משנה אם אתם בעלי הרכב, אם אתם רק תופסים טרמפ עם בעל הרכב, או אם אתם אנשים שנמצאים לצד הדרך. הרעיון של הביטוח הוא שכל אחד מקבל סיוע כספי בהתאם לסוג הנזק שנגרם לו, וכמובן שבכפוף להוראות החוק. יותר מכך, הפיצוי תקף באופן גורף, ללא קשר אם אתם אשמים בתאונה.

 

ביטוח חובה: מה זה ולמה חייב אותו?

 

מה כולל הפיצוי?

פוליסת ביטוח חובה מכסה בראש ובראשונה הוצאות רפואיות שנדרשות בעקבות התאונה. מעבר לכך, גם ישנו פיצוי בגין אובדן השתכרות ופנסיה (תקרת הפיצוי היא עד פי 3 מגובה השכר הממוצע), פיצוי בגין סבל וכאב, פיצוי בגין חוסר יכולת לתפקד עצמאית, פיצוי בגין צורך לרכוש עזרים רפואיים, פיצוי עבור צורך בהתאמות דיור וכדומה.

עלות הביטוח

ביטוח חובה ניתן לרכוש משלל חברות ביטוח, כאשר המחיר מושפע מהוראת רשות הפיקוח על הביטוח. כמו כן, קיימים פרמטרים משפיעים. כאן מדובר בגיל, מאפייני הרכב, שנת ייצור, עבר ביטוחי ואמצעי הבטיחות שמותקנים ברכב. עוד ראוי לציין שיש אנשים עם עבר בעייתי (כגון שלילת רישיון), או אנשים שמחזיקים בכלי רכב שנחשב יותר מסוכן (למשל אופנוע). במקרים מעין אלו חברות הביטוח אינן ששות לבטח, ועל כן קיים ביטוח חובה פול. מדובר בתאגיד שמנהל מאגר של ביטוחי חובה עבור מקרים יותר מאתגרים. זהו גוף משותף לכל חברות הביטוח שמציע מחירים מעט יותר גבוהים ושבמקביל מחייב לבטח את כולם, גם נהגים שמוגדרים כ"סיכון ביטוחי".

המשמעות של הפעלת הביטוח

חשוב לדעת שהפעלת הביטוח מייקרת את עלות הביטוח העתידי. ההיגיון הוא שאם הביטוח הופעל בעבר, מדובר בנהג שאינו זהיר, כלומר בנהג שפחות כדאי לבטח. מנגד, טוב לדעת שאם אתם אכן נהגים זהירים, ניתן למצוא מחירים שנחשבים יותר כדאיים, וזאת הודות לתחרות הגדולה בתחום. אי לכך לפני שעומדים לעשות ביטוח חובה, בהחלט יש טעם לערוך השוואה, וכאן מוטב להכיר מחשבון שמבצע השוואת מחירים. מעבר לכך, אין זה רק מספיק להשוות את מחירי הפוליסה, אלא גם את איכות השירות. פה ראוי להיעזר במדד השירות (רשות שוק ההון אחראית לפרסמו), וזאת כדי לדעת מראש איזו חברה תעמוד לצדכם באופן ההוגן ביותר בעת הצורך. לבסוף נציין שלצד ביטוח חובה, קיימים ביטוחים נוספים שמוטב לעשות, כגון ביטוח מקיף וביטוח צד ג', אך אלו כאמור ביטוחי רשות. סעו בזהירות!

נגישות