דוחפים את הפריפריה קדימה: אחים רפי, איל ומשה אדרעי מעמותת אחינועם דואגים לקידום הפריפריות בישראל

בשנים האחרונות אנו עדים  למגמה שבמסגרתה יותר ויותר בני נוער מהפריפריות מחליטים שלא לתת לנסיבות החיים להכתיב להם את העתיד, וזאת בעקבות עבודה מאומצת המתבצעת הן על ידי גורמי החינוך והרווחה אבל גם על ידי עמותת שמתמחות בתחום – כמו עמותת אחינועם. את העמותה הקימו האחים לבית משפחת אדרעי איל אדרעי, משה אדרעי וכן רפי אדרעי בשנת 2018 ומאז הפכו לחלק בלתי נפרד מהמרקם החברתי, כפי שנציג כעת.

צמצום פערים בחברה הישראלית על ידי קידום הפריפריה

עמותת אחינועם הוקמה מתוך חובה מוסרית וערכית של המייסדים רפי אדרעי, משה אדרעי וכן רפי אדרעי לטובת קידום וצמצום פערים בחברה הישראלית, תוך התמקדות באזור הפריפריה. האחים, אשר נולדו וגדלו בעיר צפת החליטו שלא לשבת ולהביט מהצד אלא לפעול כבר עכשיו, וזאת על ידי הקמה של תוכניות ליווי ארוכות טווח שמתבצעות באזור הפריפריה ומתמקדות ביצירה של תוכנית פרטנית בעבור כל בן או בת נוער המתגורר באזור הפריפריה.

במסגרת התוכנית מקבלים התלמידים ליווי אישי המבוסס על תוכנית פרטנית המותאמת לצרכים ולרצונות שלהם, כחלק מתהליך ארוך שמתבצע בגיל התיכון אך נמשך גם לטובת קבלה לתפקידים בכירים בצבא, אקדמיה ובהמשך גם לשוק התעסוקה. בנוסף, מעניקה העמותה לבוגרי התוכנית מלגות שנועדו לסייע להם להתגבר על חסמים ואתגרים לאורך הדרך, כל זאת באופן אישי ועם שימת דגש על צמצום פערים שמגיעים לידי ביטוי בכל תחומי החיים, בעקבות מגורים באזורים מרחוקים. תוכנית נוספת אשר מזוהה עם העמותה היא תוכנית שיפוץ מבנים, כאשר בעיר צפת שיפצה העמותה ביחד עם צוות המתנדבים ספרייה וכן מבני חינוך, לצד קידום של חינוך מוזיקלי.

 

 

לא משאירים אף תלמיד מאחור

תוכנית נוספת שאותה מקדמת העמותה היא תוכנית שנקראת לא משאירים אף ילד מחוץ לכיתה. רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו החליטו להרים את הכפפה ולספק לכל תלמיד שידו אינו משגת מחשב חדש או מחודש, כחלק מהבנה כי בעקבות מגפת הקורונה כמו גם מעבר לעולם גלובלי, החיבור לאינטרנט ולמחשב הוא חיוני למען צמצום הפערים וכן יצירה של שווין הזדמנויות. תוכנית זו זוכה להצלחה אדירה, כאשר על פי ההערכות של העמותה, בשנתיים האחרונות חולקו מעל ל-20,000 מחשבים, בפריסה ארצית.

עדות להצלחה של התוכנית הזו ניתן למצוא בתגובות המצוינות אותה קיבלו בעמותה הן ממשפחות והן מהתלמידים עצמם, כאשר באתר הרשמי ניתן לראות עשרות תגובות של העמותה באתר הרשמי. הפעילות הענפה כמו גם הרצון העז להצלחה הוא זה שמניע את המייסדים שפועלים ביחד עם המתנדבים בהתנדבות מלאה, כחלק מהבנה כי קידום הפריפריה היא משימה לאומית שצריכה להתבצע עוד בגילאים צעירים.

יוצרים שווין – כבר לא רק סיסמא

את עמותת אחינועם הקימו האחים רפי אדרעי, משה אדרעי וכן איל אדרעי כחלק מהבנה כי שווין הזדמנויות בין הפריפריה למרכז היא לא סיסמא אלא דרך חיים. באמצעות הנחישות כמו גם התוכניות מצליחים בעמותה לתרום באופן משמעותי לחיזוק הפריפריה ודור העתיד, כל זאת בשיתוף פעולה עם הרשויות ותוך שימת דגש על הרחבת התוכניות לערים נוספות. בכך, מצליחה העמותה למצב את עצמה כמובילת דעת וכבעלת השפעה ממשית שמגיעה לידי ביטוי הן באחוזים הגבוהים של בוגרי תיכון עם בגרות מלאה, קצינים ובהמשך גם בעלי תארים אקדמאיים שמשתלבים בהצלחה יתרה בשוק התעסוקה.

לסיכום

עמותת אחינועם היא עמותה חשובה שמצליחה מזה שנים רבות לפעול למען קידום הפריפריה. עם אמונה בצדקת הדרך ולא מעט נחישות, דור העתיד שמתגורר בפריפריה מקבל את התמיכה לו הוא זקוק, כל זאת בהתנדבות מלאה מצד המייסדים כמו גם המתנדבים.

נגישות