מגלים את הרי אילת דרך הרגליים: 4 מסלולים שכל חובב טיולים צריך להכיר

אם אתם חובבי טרקים אתם בטח יודעים שיש טרקים מעולים גם בארץ ולא רק בחו"ל, במיוחד בהרי אילת. הרי אילת המדבריים והאינסופיים מציעים מסלולי הליכה נפלאים וחלומיים, בהם תוכלו לצעוד ולצפות בנופים משגעים – אז מהם המסלולים שאסור לכם לפספס בהרי אילת? כל הפרטים במאמר הבא.

הקניון האדום

אחת הנקודות שבה מומלץ להתחיל את ההיכרות שלכם עם הרי אילת היא הקניון האדום, הממוקם בדרום הרי אילת כעשרים קילומטרים צפונית לאילת – קניון עוצר נשימה, המשולב עם האבן האדומה שנמצאת עמנו מימי היסטוריה קדומה. אל הקניון האדום תוכלו להגיע מכביש 12, בכביש יש סימן ברור לכיוון הקניון האדום – מהכביש תוכלו לרדת באמצעות דרך עפר המסומנת בשביל אדום המוביל למנהרה לחניון לילה.

איך מגיעים?

מהרגע שחניתם את הרכב בחניון, התחילו ללכת בשביל המסומן בסימון שבילים ירוק – השביל יוביל אתכם לנחל שני. בצידו של הנחל תמצאו שכבת סלע המורכבת משברי סלעים עגולים שנשזרו יחד בתהליך של הסעת סחף, סלע זה נקרא "תלכיד נחלים". לאחר ההליכה, תגיעו אל אבן החול הנובית שצבועה בצבע אדום בוהק מרשים. צבע זה מבוסס על תחמוצת ברזל שמעניקה לאבן את הצבע האדום. לא רחוק משם, תמצאו את הקניון האדום והנפלא, אם תרצו לרדת לקניון תצטרכו להיעזר בידיות ומעקות, והוא הופך צר יותר ככל שתתקדמו – יחד עם זאת, מדובר בירידה קלה יחסית.

 

 

נחל גשרון עליון

נחל גשרון הוא קניון הדרומי ביותר מהירידה מהרי אילת למפרץ אילת, בהגעה אליו תוכלו למצוא מגוון סוגי מסלע. כמו כן, מדובר במסלול מעגלי וקצר יחסית, המתאים עבור חובבי מסלולים בדרגת קושי נמוכה. המסלול כולו עומד על שלושה קילומטרים, וכולל טיפוס לתצפית גשרון שמשקיפה על חצי האי סיני, לאחר אחר שתחזרו לרכב תסעו על תוואי של שביל ישראל לאורך נחל יואש. מדובר במסלול יפיפה ששווה לצלם – המצלמה המומלצת עבור טיולים מהסוג הזה היא מצלמת gopro mini האיכותיות שתשאיר לכם זיכרון מצולם מהטיול.

איך מגיעים?

אם אתם מגיעים מכיוון אילת, תצטרכו לצאת על כביש 12 לכיוון מצפה רמון. אחרי שתעברו כ-8 קילומטרים תתקלו בשילוט המפנה לחניון הר יהורם, מאתיים מחר לאחר החניון תראו ירידה שמאלה לחניית עפר, בסמוך לעמוד מתח גבוה – מנקודה זו אתם מתחילים את המסלול הקצר והמהנה.

בקעת תמנע

בקעת תמנע ההיסטורית נוצרה לפני לא פחות מכ-70 מיליון שנה, היא ממוקמת במרכזו של העמק האדום, על פני שטח על מועצה אזורית חבל אילות. הבקעה, בה ממוקם גם פארק תמנע המפורסם והחשוב, מציעה מסלולי טיול רבים אשר ניתן לטייל בהם ברכב או ברגל – המסלולים בדרגות קושי שונות, תוכלו למצוא מסלולים המתאימים למיטב לכת, וגם עבור אלו המתעייפים אחרי הליכה קצרה יחסית. בקיצור, בבקעת תמנע יש מקום לכולם.

איך מגיעים?

מכביש הערבה, הלוא הוא כביש 90 כאשר תגיעו לקילומטר ה-245 תראו פניה לכיוון מערב עם שלטים המובילים לבקעת תמנע.

קטע מספר 46  – מחניון הר יהורם לאילת

מדובר במסלול שהוא היום האחרון של שביל ישראל – במסגרתו יורדים לנחל גשרון עוצר הנשימה, ממנו ממשיכים את הדרך להר "צפחות" המציע תצפית מרהיבה לארבע מדינות שונות.

איך מגיעים?

המסע מתחיל בחניון הלילה הר יהורם (הסברנו מעלה כיצד מגיעים אליו), אחר מכן מגיעים לכביש 12 הממוקם בצד הדרומי של החניון, ומשם פנו שמאלה. לאחר מכן יורדים צמוד לכביש, ירידה של כ-660 מטר – עד שתראו חיבור עם כביש, לאחר מכן פנו שמאלה אל הכביש ועכבו אחרי הסימון האדום בירידה.

בשורה התחתונה,

הרי אילת נפלאים עבור טיולים. תוכלו לצפות בנופים מדבריים קסומים, וגם להישאר בכושר.

נגישות